Herbata- co warto o niej wiedzieć

Herbata to napój, który można przygotować w domowym zaciszu. Taki napój ma nie tylko cenne i niepowtarzalne walory smakowe, ale też jest wartościowy ze względu na liczne substancje zawarte w liściach herbaty, których nie widać gołym okiem. Herbata może być cennym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i piękny wygląd. Warto jednak poznać jaka herbata, jakie ma właściwości. To może być klucz do właściwego stosowania herbaty.

Herbata zamiast kawy

Nie każdy wie, że kawę można zastąpić herbatą. Ten napój również ma sporo kofeiny, ale innego rodzaju. Kofeina zawarta w herbacie nazywa się taniną. Jest to również substancja pobudzająca, która jednak nie uwalnia się tak gwałtownie, jak kofeina zawarta w kawie. Warto wypróbować czarną herbatę jako alternatywę dla kawy. Co więcej, kawa czarna ma także właściwości, które powodują, że pobudzony zostaje apetyt. Jest to kolejna cecha czarnej herbaty, o której zdecydowanie warto wiedzieć. Czarna herbata należy także do popularniejszych gatunków herbat, jednak nie jest jedynym rodzajem na rynku. Co jeszcze warto wiedzieć?

Biała herbata

Biała herbata to w pewnym sensie całkowite przeciwieństwo czarnej herbaty. Jest to napój, który jest także cenny dla skóry. Dzieje się tak, dlatego że herbata biała posiada wiele przeciwutleniaczy, które hamują starzenie się skóry. Dodatkowo biała herbata jest bogata w katechiny, czyli substancje, które wpływają korzystnie na układ sercowo- naczyniowy. Osoby regularnie pijące białą herbatę mogą zauważyć u siebie obniżenie poziomu cholesterolu. Biała herbata może być także pita w okresie jesienno- zimowym, jako że wspomaga działanie układu odpornościowego. Jest to kolejna zaleta białej herbaty, którą warto wziąć pod uwagę. Przygotowując natomiast napar białej herbaty, warto nie zalewać liści wrzątkiem. Powinno odczekać się chwilę, przed zalaniem liści, gdyż w przeciwnym razie można zabić w herbacie niektóre cenne składniki. Ta sama reguła ma zastosowanie w przypadku herbaty zielonej. Tutaj również lepiej odczekać kilka minut.